Lamine Diş

23 Nisan 2019 by bursadishekimi0
bursa-lamine-dis.png

Porselen lamine, lamine diş, yaprak porselen, yaprak diş, porselen laminate veneer olarak da adlandırılan, porselen laminalar estetik diş hekimliği uygulamalarının en çok tercih edilenidir.  Porselen laminalar, estetik amaçlı olarak, özellikle ön grup dişlere uygulanabilen çok ince porselen kaplamalardır. İnce olmasından dolayı halk arasında  yaprak diş veya yaprak porselen olarak da adlandırılabilmektedir.

Tedavinin esası, dişlerin sadece ön yüzeylerinden çok az miktarda malzeme kaldırılarak, üzerinin laminate porselen (laminate veneer) kaplamalar uygulanmak suretiyle mükemmel renk ve doku uyumlu estetik dişler ile kaplanmasıdır.

Porselen laminalar, estetik diş hekimliğine olan talebin artması nedeniyle, bireylerin estetik olmayan ön dişlerinin düzeltilmesi istemiyle diş hekimlerine başvurması sonucu; dental seramiklerin ve yapıştırma teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkmış, estetik açıdan memnuniyet verici, fonksiyonel, diş ve çevre dokularla uyumlu bir diş tedavisi yöntemidir.

PORSELEN LAMİNALAR KİMLERE YAPILABİLİR

Porselen lamineler, estetik amaçlı diş tedavileri olmakla birlikte, her estetik diş tedavisi isteyen kişiye uygulanması mümkün değildir. Porselen lamine tedavisi yapılabilecek durumları şöylece özetleyebiliriz.

 • Renklenmelerin varlığında (Beyazlatmaya rağmen estenilen beyazlığa ulaşılamayan veya ulaşılamayacak lekelenmelerde. Özellikle florazis, yaşlanmaya bağlı olarak diş renginin koyulaştığı durumlar, endodontik tedavi sonrası meydana gelen renklenmeler, antibiyotik lekelenmesi, hipokalsifikasiyon, tetrasiklin lekelenmesi vb),
 • Mine defektlerinin varlığında,
 • Aralıklı (diestema) dişlerin varlığında,
 • Ortodontik tedaviyi gerektirmeyecek kadar hafif çapraşıkların ve diş eğriliklerinin varlığı halinde,
 • Özellikle yaşa bağlı olarak, zamanla sararmış ve madde kaybına uğrayarak boyutu küçülmüş dişlerinden memnun olmayıp, genç bir görünüme sahip olmak istenmesi halinde,
 • Ön dişlerde kırık, çürük gibi nedenlerle oluşan madde kayıplarının varlığı halinde,

lamine diş tedavisi uygulanabilir. Ancak, 18 yaşından küçüklere, çene bozuklukları olanlara, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıkları olanlara veya ileri derecede dişeti çekilmesi olanlara porselen lamina uygulanmaz.

PORSELEN LAMİNELERİN AVANTAJLARI NELERDİR

 • Porselen lamina veneerler, diğer tedavi seçeneklerine göre daha estetik özelliklere sahiptir. Çürük, kırık, yaşa bağlı aşınma ya da yapısal bozukluklardan dolayı, bireyin kendisinden emin olarak gülümseyemediği durumlarda, lamine uygulamasıyla doğal bir gülümseme kazandırılır.
 • Porselen çok ince bir tabaka halinde hazırlandığı için ışığı geçirmesi ve yansıtması doğal dişe çok yakındır. Bu nedenle, mükemmel bir estetik görüntü verir.
 • Dişte tırnak genişliğinde bir yuva açılması yeterlidir.
 • Dişlerin gereğinden fazla küçültülmesine gerek kalmaz. Dişlerin doğal yapısı bozulmaz, diş dokusu maksimum düzeyde korunmuş olur.
 • Klinik çalışma süresi kısadır, hastaların stresini azaltır ve zamandan tasarruf sağlar.
 • Aşınmaya karşı direnci yüksektir.
 • Yapıştırma sonrası tutuculuğu iyidir.
 • Preperasyon mine düzeyinde ya da çok az dentini içine aldığı için anesteziye gerek yoktur.
 • Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara, kola, kahve ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını en aza indirir.
 • Sağlam, renkleri değişmeyen ve mukavemeti yüksek malzemeden üretilir.
 • Dişlerinize hiç müdahalede bulunmadan, ağzınızın önceden hazırlanmış modelleri üzerinden veya dijital diş hekimliği teknolojileri sayesinde amaca uygun bilgisayar programları sayesinde lamine diş uygulamasının bitmiş halini görmeniz, buna göre karar vermeniz mümkün olabilir.

LAMİNA PORSELENLERİN DEZAVANTALARI NELERDİR?

 • Diğer diş tedavisi seçeneklerine göre sağlık ve estetik açısından üstünlükleri vardır. Ancak, tedavi fiyatı daha yüksektir.
 • Hassas tekniktir. Bu nedenle, hem diş hekimi, hem de çalışılan laboratuar bağlamında, özel ve teknik bir çalışmayı ve uzmanlığı gerektirir.

PORSELEN LAMİNA DİŞ TEDAVİSİNİN KLİNİK UYGULAMA AŞAMASI NASILDIR?

Öncelikle dişleriniz, porselen lamina yapımı için hazırlanır, üzerindeki atıklardan temizlenir. Temizleme işlemini müteakip, dişin ölçüsü alınır. Porselen malzemeden dişin yüzeyini yapıştırılacak tabaka hazırlanır. Daha sonra, laminatlar mevcut dişin üzerinde rezin adı verilen yapıştırıcı bir malzeme ile yapıştırılır.

CEREC SİSTEMİ İLE PORSELEN LAMİNE UYGULAMASI

Dijital diş hekimliğinin çok geliştiği günümüzde, bilgisayar destekli özel kameralar yardımıyla ağız içi ölçü alınıp, dişlerin üç boyutlu görüntüsü alındıktan sonra, bilgisayar üzerinden gerekli düzenlemeler yapılmasını müteakip, CAD CAM sistemleri ile porselen blokların kazınması suretiyle aynı seansta laminelerin uygulaması mümkün olabilmektedir.

PORSELEN LAMİNELER DAYANAKLI MIDIR?

Laminalar, ağız hiyjenine dikkat edilmesi kaydıyla, uzun yıllar kullanılabilir. Porselenden imal edilmiş olması, porselen lamine veneerleri diğer adeziv sistemlere göre daha dayanıklı kılar. Lekelenmeye ve aşınmaya karşı dirençlidir. Ancak, çok sert ve kabuklu yemişler yenilmemeli, pestil gibi yapışkan gıdalar laminate veneer dişler ile çekiştirilmemelidir. Keza, tırnak yemek, kalem ısırmak gibi kötü alışkanlıklar olmadıkça laminalar kolay kolay kırılmaz.

PORSELEN LAMİNE DİŞ FİYATLARI NEDEN PAHALIDIR ?

Yaprak diş veya yaprak porselen  olarak da tabir edilen laminate veneer fiyatlarının, diğer diş tedavi fiyatlarına nazaran neden daha yüksek olduğu hususu diş hekimlerine sıklıkla sorulur. Her şeyden önce belirtmek gerekir ki, diş tedavilerinde fiyatı belirleyen en önemli iki etken diş hekiminin emeğinin niteliği ve yoğunluğu ile diş tedavisi için kullanılan materyallerinin fiyatlarıdır.

Bu bağlamda, laminate veneer veya porselen lamine diş yapımında kullanılan materyalerin özel olması, klinik ve laboratuvar işlemlerinin zor ve hassas olması, dişin hazırlanması, ölçü alınması ve uygulanmasının özel, teknik bilgi ve uzmanlığı gerektirmesi nedeniyle, porselen lamine diş tedavi ücretleri nisbeten daha yüksek olarak değerlendirilebilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


logo-white-small

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Pellentesque eget molestie ipsum. Mauris condimentum mi eget mollis porta. Nulla accumsan tempor justo, ac pretium est vehicula et. Nam sagittis euismod augue et posuere. Donec volutpat bibendum ligula.

Son Yazıları

Recent Comments

  Bu sitede kullanılan tüm görsel ve yazılı dökümen Diş Hekimi Mümin Özgür'e aittir.