DentalCare monthly updates

NEWS AND ANNOUNCEMENTS

Quisque eget sem urna. Donec at vestibulum nibh, non bibendum est. Curabitur eget tincidunt eros.


bursa-dis-cekimi.png
17/Eyl/2019

Dişler her zaman diş çürüğü olduğu için ağrımaz. Bazen yirmilik diş gibi nedenlerden dolayıda dayanılmaz ağrılar hissedebiliriz. Özellikle diş etinden dışarı çıkamayan ve diş eti içinde gömülü kalan yirmilik dişler hayatı kabusa çevirecek kadar acı verebilir. Tüm bu durumlar sizi korkutmasın.

20’lik Diş’in Önemi Nedir?

20’lik Dişler ağzın en arkasında 20’li yaşlarda çıkmaya başlar. Tabi bu dişin çıkma yaşları bünyeye bağlı olarak çeşitlilik gösterebilmektedir. Bu diş genel olarak 20’li yaşlarda görüldüğü için ismini de yirmilik diş ya da 20 yaş dişi diye almıştır. Diğer dişlerin hepsi tam çıktığından 20’lik diş çıkarken kendine diğer dişlerin yanında yer bulmakta zorlanır. Tabi bu durumda kişi için ağrılı bir süreç haline dönüşür. Kliniğimizde ilk kontrol muayenesini ücretsiz yapmaktadır.
20’lik dişler sonradan çıktıkları için zamanla çene yapısını etkilemeye başlarlar. Buda çene bozukluğuna sebebiyet vermektedir. Diş hekimi kontrolünden sonra doktorun tavsiyesinde bir zararı yoksa müdahale yapılmaz, eğer müdahale gerekiyorsa da bir diş hekimi kontrolünde yirmilik dişler cerrahi operasyon ile alınır.

20’lik Diş Sorunları Nelerdir?

20’lik dişler diş fırçalarının zor ulaşacağı bölgededirler, bu yüzden diş çıkarkenki oluşturduğu yara, plaklar ve mikro organizmalar dişetinde iltihap oluşmasına sebep verebilir. 20’lik dişler diğer dişlere göre daha köklü dişerlerdir. Bu neden ile çekilmesi sıkıntılı bir diştir. Yirmilik dişin diş etinde gömülü kalmadığı durumların haricinde diğer diş çekimlerinde çok bir farkı yoktur.

20’lik Diş Çekiminden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dişin çekildiği bölge ameliyattan dolayı yara bölgesi olduğu için sancı ve ağrılar meydana gelir, bunun için ağrı kesici ve gargara şeklinde ilaçlar bulunmaktadır.
Ameliyatlı bölge olduğundan bu bölgede ilk 24 saat kanama meydana gelme olasılığı yüksektir bu sebeple alınan sıvıların çok soğuk ya da çok sıcak olmamasına dikkat edilmeli ve yemek yerken ameliyat olan tarafta çiğneme yapmamaya dikkat edilmelidir.
Diş fırçalarken özellikle ameliyat olan bölgeye dikkat edilmeli çünkü bu dönemde ağız temizliği çok önemlidir ameliyatlı yeri fırçalarken hassas bir şekilde fırçalanmalı eğer fırçalama durumunuz yoksa gargara şeklinde ağız hijyeninizi koruyunuz.


17/Eyl/2019

Dolgu Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çürük diş problemi yaşayan kişiler son teknolojik sistemler beraberinde estetik dolgu alternatifleriyle ağız ve diş sorunlarını kolaylıkla çözüme kavuşturabilirler. Çürükten dolayı zarar görmüş bir dişe, normal işlevini ve görünümünü kazandırmanın en mükemmel yolu dolgu tedavisidir. Dolgu işlemi esnasında, önce çürümüş diş dokusu uzaklaştırılır ve dişte etkilenen bölge temizlenir. Sonrasında diş, dolgu malzemesi ile doldurur. Diş dolgusu ile amaç, bakterilerin girebilecekleri boşlukların uygun madde ile kapatılması ve çürüğün ilerlemesinin engellenmesidir.

Estetik Dolgu Nedir? Estetik Dolgu Fiyatları Neye Göre Değişir?

Kompozit dolgular, dişin kendi renginde olan ve dişe direkt uygulanabilen estetik dolgulardır. Kompozit dolgu, dişe tek seansta kolayca uygulanabilirler. Kırık, çürümüş veya aşınmış dişlerin tedavisinde de ideal bir seçenektir. Dişlerde meydana gelen renk bozukluklarını gidermek ve daha düzgün bir yapı oluşturmak için de tercih edilebilir. Diş arasındaki boşlukları kapatmak için, dişlerdeki boy farklılıklarını ortadan kaldırarak diş boyunu uzatmak için kompozit dolgular kurtarıcıdır.

Amalgam dolguları, özellikle arka dişler için kullanılan, çiğneme kuvvetine ve aşınmaya son derece direnç gösteren ve dişi koruyan dolgulardır.

İnley-onley dolgular, laboratuvar ortamında hazırlanan hem estetik hem de dayanıklı porselen dolgulardır. Dolgu yapılabilecek yeterli diş dokusu bulunmadığı durumlarda tercih edilebilir. Uzun ömürlüdür ve kalan sağlam diş dokusunu korur.

Dolgu fiyatları dişe dolgu yapılacak olan bölgeye, yapılan işlemlere, tedaviyi uygulayacak hekime, göre değişiklik gösterebilmektedir.

Diş dolgu fiyatları 180-260 TL arasında değişiklik göstermektedir. Paylaşılan diş dolgu fiyatı yalnızca hastayı ve kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla belirtilmiştir. 2018 diş dolgu fiyatları ve estetik diş dolgu uygulamaları hakkında daha detaylı bilgi almak için İstanbul’un en iyi diş hastanesi Dentadent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.


bursa-protez-dis.png
17/Eyl/2019

Protez, vücudumuzdaki eksik veya görevini tam olarak yerine getiremeyen uzuvların daha fonksiyonel bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacı ile kullandığımız apereylerdir. Bunlardan en sık kullanılanı gözlüktür. Kalp stenti, takma kol ve takma bacağı da protez apereylerine örnek olarak gösterebiliriz. Diş eksikliğinde ise protez diş kullanılır. Protez, diş hekimliğinde en son kullanılan yöntemdir. Çünkü ilk olarak koruyucu diş hekimliğine yönelik tedavi yöntemleri uygulanır. Dişi çürükten korumak, çürüyen dişi dolgusunu yaparak tedavi etmek bu kapsamdadır. Dişteki hasar, bu yöntemlerin fayda sağlamayacağı kadar büyük olursa en son çare olarak protez tedavisi uygulanır.

Protez dişler, sabit protez ve hareketli protez olmak üzere ikiye ayrılır. Sabit protez, ağıza yapıştırılan ve takıldıktan sonra çıkarılamayan protez diş türüdür. Hareketli protez, ise kullanıcısı tarafından pratik bir şekilde takılıp çıkarılabilen ve günlük bakıma ihtiyacı olan protez diş türüdür. Sabit protez, genelde az sayıda dişi eksik olan hastalara yapılırken, hareketli protez çok sayıda dişini kaybetmiş hastalar için yapılmaktadır. Hareketli protez kendi içerisinde de ikiye ayrılır. Eğer ki hasta tüm dişlerini kaybetmişse tam proteze ihtiyacı vardır. Hasta dişlerinin sadece bir kısmını kaybetmişse de parsiyel denilen kısmi proteze ihtiyaç vardır.

Protez Diş Çeşitleri

Sabit protezde hastanın dişi kesilip, prepare edildikten sonra üzeri kaplanır. Tedavi sonrasında hiçbir şekilde hasta tarafından çıkarılamaz, yerinde sabittir. Sabit protez, yaklaşık olarak on günde yapılır. Bu süreç içerisinde hastanın üç ya da dört seans hekimine provalar için gelmesi gerekir. Bir sabit protezin ortalama ömrü 8-10 yıl arasında değişir.

Hareketli protez, sabit protez yapılamayan durumlarda, diş sayısının çok eksik olduğu durumlarda uygulanır. Bu protez türü kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bunlar tam protez ve parsiyel adı verilen kısmi protezdir. Parsiyel protez, sabit protez yapabilmek için yeterli dişi olmayan hastalar için yapılır. Hastanın hiç dişi yok ise tam hareketli protez yapılır. Bu protez dişler her zaman hasta tarafından pratik bir şekilde takılıp çıkarılabilir. Hareketli protezlerin yapım süreci sabit proteze nazaran daha uzundur. Hareketli protez yapımı 4-5 seans kadar sürer. Hareketli protez ile ilgili toplum içerisinde yanlış bir kanı vardır. Genelde bu tür protezlerin yaşlanınca yapıldığı düşünülür; oysa bu durum yaş ile değil diş sayısı ile ilgilidir. Diş sayısı ne kadar eksikse hareketli protez ihtiyacı da o derecede artmaktadır.

Hareketli protez kullanamayan hastalar için bir diğer alternatif ise implant destekli protezlerdir.

Prostodonti (Prosthodontics) bu konu üzerine uzmanlaşmış diş hekimliği bilimi dalıdır. İleri derece komplikasyonlar içeren çok zorlu vakalarda diş protezi yapabilmek üzerine uzmanlaşmış diş hekimine Prostodontist (Diş Protezi Uzmanı Diş Hekimi) denir.

Protez çeşitleri;

 • Sabit Protezler
 • Hareketli Protezler
 • İmplant Destekli Protezler

Protez Dişlerin Temizliği

Sanılanın aksine ağızda protez olduğu zaman dişlerin temizliğine daha fazla dikkat edilmelidir. Diş hekimi kontrolleri ile ve birtakım temizleme ajanları ile protez dişler temizlenmelidir. Protez temizleme fırçaları ile protezlerin temizliği yapılabilmektedir. Eğer protezler hareketli ise tamamen ağızdan çıkarılarak temizliğinin yapılması çok daha sağlıklı olacaktır.


bursa-lamine-dis.png
17/Eyl/2019

Porselen lamine, lamine diş, yaprak porselen, yaprak diş, porselen laminate veneer olarak da adlandırılan, porselen laminalar estetik diş hekimliği uygulamalarının en çok tercih edilenidir.  Porselen laminalar, estetik amaçlı olarak, özellikle ön grup dişlere uygulanabilen çok ince porselen kaplamalardır. İnce olmasından dolayı halk arasında  yaprak diş veya yaprak porselen olarak da adlandırılabilmektedir.

Tedavinin esası, dişlerin sadece ön yüzeylerinden çok az miktarda malzeme kaldırılarak, üzerinin laminate porselen (laminate veneer) kaplamalar uygulanmak suretiyle mükemmel renk ve doku uyumlu estetik dişler ile kaplanmasıdır.

Porselen laminalar, estetik diş hekimliğine olan talebin artması nedeniyle, bireylerin estetik olmayan ön dişlerinin düzeltilmesi istemiyle diş hekimlerine başvurması sonucu; dental seramiklerin ve yapıştırma teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkmış, estetik açıdan memnuniyet verici, fonksiyonel, diş ve çevre dokularla uyumlu bir diş tedavisi yöntemidir.

PORSELEN LAMİNALAR KİMLERE YAPILABİLİR

Porselen lamineler, estetik amaçlı diş tedavileri olmakla birlikte, her estetik diş tedavisi isteyen kişiye uygulanması mümkün değildir. Porselen lamine tedavisi yapılabilecek durumları şöylece özetleyebiliriz.

 • Renklenmelerin varlığında (Beyazlatmaya rağmen estenilen beyazlığa ulaşılamayan veya ulaşılamayacak lekelenmelerde. Özellikle florazis, yaşlanmaya bağlı olarak diş renginin koyulaştığı durumlar, endodontik tedavi sonrası meydana gelen renklenmeler, antibiyotik lekelenmesi, hipokalsifikasiyon, tetrasiklin lekelenmesi vb),
 • Mine defektlerinin varlığında,
 • Aralıklı (diestema) dişlerin varlığında,
 • Ortodontik tedaviyi gerektirmeyecek kadar hafif çapraşıkların ve diş eğriliklerinin varlığı halinde,
 • Özellikle yaşa bağlı olarak, zamanla sararmış ve madde kaybına uğrayarak boyutu küçülmüş dişlerinden memnun olmayıp, genç bir görünüme sahip olmak istenmesi halinde,
 • Ön dişlerde kırık, çürük gibi nedenlerle oluşan madde kayıplarının varlığı halinde,

lamine diş tedavisi uygulanabilir. Ancak, 18 yaşından küçüklere, çene bozuklukları olanlara, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıkları olanlara veya ileri derecede dişeti çekilmesi olanlara porselen lamina uygulanmaz.

PORSELEN LAMİNELERİN AVANTAJLARI NELERDİR

 • Porselen lamina veneerler, diğer tedavi seçeneklerine göre daha estetik özelliklere sahiptir. Çürük, kırık, yaşa bağlı aşınma ya da yapısal bozukluklardan dolayı, bireyin kendisinden emin olarak gülümseyemediği durumlarda, lamine uygulamasıyla doğal bir gülümseme kazandırılır.
 • Porselen çok ince bir tabaka halinde hazırlandığı için ışığı geçirmesi ve yansıtması doğal dişe çok yakındır. Bu nedenle, mükemmel bir estetik görüntü verir.
 • Dişte tırnak genişliğinde bir yuva açılması yeterlidir.
 • Dişlerin gereğinden fazla küçültülmesine gerek kalmaz. Dişlerin doğal yapısı bozulmaz, diş dokusu maksimum düzeyde korunmuş olur.
 • Klinik çalışma süresi kısadır, hastaların stresini azaltır ve zamandan tasarruf sağlar.
 • Aşınmaya karşı direnci yüksektir.
 • Yapıştırma sonrası tutuculuğu iyidir.
 • Preperasyon mine düzeyinde ya da çok az dentini içine aldığı için anesteziye gerek yoktur.
 • Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara, kola, kahve ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını en aza indirir.
 • Sağlam, renkleri değişmeyen ve mukavemeti yüksek malzemeden üretilir.
 • Dişlerinize hiç müdahalede bulunmadan, ağzınızın önceden hazırlanmış modelleri üzerinden veya dijital diş hekimliği teknolojileri sayesinde amaca uygun bilgisayar programları sayesinde lamine diş uygulamasının bitmiş halini görmeniz, buna göre karar vermeniz mümkün olabilir.

LAMİNA PORSELENLERİN DEZAVANTALARI NELERDİR?

 • Diğer diş tedavisi seçeneklerine göre sağlık ve estetik açısından üstünlükleri vardır. Ancak, tedavi fiyatı daha yüksektir.
 • Hassas tekniktir. Bu nedenle, hem diş hekimi, hem de çalışılan laboratuar bağlamında, özel ve teknik bir çalışmayı ve uzmanlığı gerektirir.

PORSELEN LAMİNA DİŞ TEDAVİSİNİN KLİNİK UYGULAMA AŞAMASI NASILDIR?

Öncelikle dişleriniz, porselen lamina yapımı için hazırlanır, üzerindeki atıklardan temizlenir. Temizleme işlemini müteakip, dişin ölçüsü alınır. Porselen malzemeden dişin yüzeyini yapıştırılacak tabaka hazırlanır. Daha sonra, laminatlar mevcut dişin üzerinde rezin adı verilen yapıştırıcı bir malzeme ile yapıştırılır.

CEREC SİSTEMİ İLE PORSELEN LAMİNE UYGULAMASI

Dijital diş hekimliğinin çok geliştiği günümüzde, bilgisayar destekli özel kameralar yardımıyla ağız içi ölçü alınıp, dişlerin üç boyutlu görüntüsü alındıktan sonra, bilgisayar üzerinden gerekli düzenlemeler yapılmasını müteakip, CAD CAM sistemleri ile porselen blokların kazınması suretiyle aynı seansta laminelerin uygulaması mümkün olabilmektedir.

PORSELEN LAMİNELER DAYANAKLI MIDIR?

Laminalar, ağız hiyjenine dikkat edilmesi kaydıyla, uzun yıllar kullanılabilir. Porselenden imal edilmiş olması, porselen lamine veneerleri diğer adeziv sistemlere göre daha dayanıklı kılar. Lekelenmeye ve aşınmaya karşı dirençlidir. Ancak, çok sert ve kabuklu yemişler yenilmemeli, pestil gibi yapışkan gıdalar laminate veneer dişler ile çekiştirilmemelidir. Keza, tırnak yemek, kalem ısırmak gibi kötü alışkanlıklar olmadıkça laminalar kolay kolay kırılmaz.

PORSELEN LAMİNE DİŞ FİYATLARI NEDEN PAHALIDIR ?

Yaprak diş veya yaprak porselen  olarak da tabir edilen laminate veneer fiyatlarının, diğer diş tedavi fiyatlarına nazaran neden daha yüksek olduğu hususu diş hekimlerine sıklıkla sorulur. Her şeyden önce belirtmek gerekir ki, diş tedavilerinde fiyatı belirleyen en önemli iki etken diş hekiminin emeğinin niteliği ve yoğunluğu ile diş tedavisi için kullanılan materyallerinin fiyatlarıdır.

Bu bağlamda, laminate veneer veya porselen lamine diş yapımında kullanılan materyalerin özel olması, klinik ve laboratuvar işlemlerinin zor ve hassas olması, dişin hazırlanması, ölçü alınması ve uygulanmasının özel, teknik bilgi ve uzmanlığı gerektirmesi nedeniyle, porselen lamine diş tedavi ücretleri nisbeten daha yüksek olarak değerlendirilebilir.


bursa-dis-beyazlatma.png
17/Eyl/2019

Mine ve dentin yapısı nedeni ile normalden daha koyu renkli dişlerin ve çeşitli nedenlerle üzerinde meydana gelen renklenmelerin giderilmesi için, yapılan işlemlere diş beyazlatma (bleaching) denir.

Bleaching işlemi 2 yolla uygulanabilir.

 1. Home Bleaching: Diş Hekiminizin yönlendirmesi ve talimatları ile evde kendinizin uygulayacağı yöntemdir. Hasta ağzından alınan ölçü ile kişiye özel bir beyazlatma plağı hazırlanır. Gece yatarken bu plağın içinesu esaslı beyazlatıcı ilaç konup gece boyu ağızda kalan plak ve ilaç ile dişlerde beyazlatma elde edilir. Bu işlem dişlerin beyazlama miktarına göre ve istenen sonuca ulaşmaya göre 7 – 10 gün süre ile uygulanır.
 2. Office Bleaching: Beyazlatmanın hızlı olması istenildiği durumlarda Diş Hekimi tarafından uygulanan Beyazlatma işlemidir. Diş etleri izole edilip dişlerin üzerine ilaç sürülür ve ilacın etkinliğinin arttırılması için üzerlerine ışınlı dolgularda kullanılan mavi ışık uygulanır. Tekrarlayan seanslar sonrasında istenen beyazlık elde edildiğinde işleme son verilir. Ancak son araştırmalar, ofis tipi diş beyazlatma ertesinde, ev tipi diş beyazlatma yöntemininde destek olarak devam ettirilmesini tavsiye etmektedir.

Diş beyazlatma, görsel sonuçları son derece tatmin edici olan bir uygulamadır. Diş beyazlatma işleminin ciddi yan etkileri bulunmamaktadır. Ancak bazı kişilerin dişlerinde geçici olarak hassasiyetler veya diş etlerinde hafif irritasyonlar olabilir

Klinikte yapılan beyazlatma yönteminde öncelikle diş etleri opaldam ile koruma altına alınır. Daha sonra diş mine yüzeylerine bleaching (beyazlatma) ilacı uygulanır ve lazerle aktive edilir. Dişlerin dentin tübüllerindeki sıvı ile ilaçtaki sıvı yer değiştirir ve böylece dişlerde beyazlama meydana gelir.

Genellikle 1 seans (ortalama 30 dakika) sürer ancak kişinin dişlerinin doğal beyazlığına bağlı en fazla 2-3 seans da sürebilir. Asitli içecekler, sigara, tetrasiklin içerikli ilaçlar, kahve ve şarap tüketilmesi önerilmemektedir. Asitli içecekler dişlerin hassasiyetini artıracağı için, kahve ve şarap ise renklendirici olduğu için önerilmemektedir.

Bunlar dışında yapılan işlem sonrasında besinlerin dişlerdeki etkileri gidermek için detertraj (diş temizletme) yeterlidir. Ancak birey tekrarlatmak isterse işlem ancak 2 yıl sonra tekrar uygulanabilir.

Beyazlama yöntemleri  doğal diş yapısı için planlanmıştır; ve uygulanmaktadır. Porselen kaplama kuron ve köprülerde yapılan beyazlatma işlemleri sonuç vermemektedir.


dis-eti-bursa.jpg
17/Eyl/2019

Kişilerde estetik bir gülümseme sadece beyaz ve düzgün dişlerle sağlanamaz. u dişlerle uyumlu olacak diş etlerinin de varlığı gerekir. Diş etlerinde yapılan estetik çalışmalara pembe estetik adı verilmektedir.

‘Diş etlerinin sağlığı, rengi ve seviyesi diş estetiğini tamamlar’ göze hoş gelen, uyumlu ve temiz bir gülüş sağlamanın ilk adımının diş ve dişeti uyumunu sağlamaktır. Sağlıklı dişeti açık pembe renkte, dişe ve kemiğe sıkıca yapışmış olup, portakal kabuğuna benzer parlak ama pütürlü bir görünümü olur. Asimetrik dişeti kenarları ,dişlerimizin düzensiz ve gülüş hattımızın eğri olduğu izlenimini verir.

Eğer dişetlerimiz çekilmişse, dişlerimiz olduğundan daha uzun görünür. Bu olumsuz durumu gidermek, dişeti estetiği uygulamaları sayesinde mümkün olmaktadır. Estetik diş hekimliği dalında yapılan tedavilerde amaçlanan kusursuz bir gülümseme sağlamaktır. Kusursuz denilecek bir gülümseme için diş eti estetiği oldukça önemlidir.
Diş etinde estetik amaçlı girişimlerden önce, diş etinin sağlıklı olması gerekmektedir. Sağlıklı diş etleri görünümüyle pembe renkte, yüzeyi hafif pütürlü ve kanaması olmayan şekilde olmalıdır. Şiş halde olan kızarık ve kanaması olan diş eti olduğunda, tedaviden önce diş etinin tedavi edilmesi gerekir. Öncelikle diş taşlarının temizlenmesi, diş eti küretajı gibi farklı tedavilerin uygulanması gerekebilir.

Gingivoplasti: Dişeti dokusu dişlerin üzerini çok fazla örttüğü durumlarda dişlerin boyu ağızda çok kısa görünebilir. Bu durum ‘gummy smile’ olarak adlandırılır ve estetiği kötü etkiler. Gereğinden fazla görünen dişetleri ya da asimetrik dişeti seviyeleri ‘Gingivoplasti’ adı verilen küçük bir operasyon ile düzeltilebilmektedir.

Hastaya yapılacak lokal anestezi ile hasta hiçbir şey hissetmeden dişetinde gerekli düzenlemeler yapılabilmektedir. Eğer gerekiyorsa ardından uygulanacak full porselen Laminate ya da metal desteksiz Zirkonyum porselenler ile de beklentilerin ötesinde estetik sonuçlar elde edilebilmektedir.

Gingivektomi: Bu yöntem diş eti büyümesinde ve derin ceplerin oluştuğu bölgelerde fazlalık olan diş etinin çıkarılması işlemidir. Ardından diş eti konturları gerektiği şekilde düzeltilerek, diş eti fizyolojik olarak bir forma sokulmakta ve estetik görünüm sağlanmaktadır.

Kron boyu uzatma: Dişlerde fazla doku kaybı oluşmuşsa, çürüğün diş eti altına uzanması durumunda dişlerde korun boyu uzatılarak, fazla diş eti dokusu çıkarılır ve kemik yeniden şekillendirilir. Bu sayede dişlere daha uzun bir görünüm verilmiş olur.

Rejenerasyon: Rejeneratif işlemler periodontal hastalık sebebiyle yıkıma uğrayan destek dokuların vücudun kendi yapım mekanizmaları uyarılarak yeniden oluşturulması amacıyla uygulanır. Uygun durumlarda, hastalıktan etkilenmiş dokular uzaklaştırılarak, membran, kemik grefti veya doku uyarıcı proteinler kullanılarak yeni destek yapıların oluşması sağlanır.

Yumuşak Doku Grefti: Dişetinin çekilmesi sonucu kök yüzeyleri açığa çıkar. Bu durum dişlerin görünümününPembe Estetik uzamasına yol açar, açığa çıkmış kök yüzeyleri sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassastırlar.Sert diş fırçalama, zararlı alışkanlıklar (tırnak yeme, kalem ısırma vs.), protezler, ortodontik apareyler, yaşlanma ve periodontal hastalıklar gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak dişetlerinde çekilme meydana gelebilir.

Tedavi safhasında, öncelikle hastalığa yol açan sebep belirlenerek kontrol altına alınmalı veya mümkünse ortadan kaldırılmalıdır. Yumuşak doku geftleri kök yüzeylerini kapatmak veya çekilmeden dolayı kaybolan dişeti dokusunu arttırmak amacıyla uygulanır. Bu uygulama aynı zamanda dişeti çekilmesini ve kemik kaybı riskini azaltır. Açığa çıkmış kök yüzeylerinin kapatılması bu bölgede çürük oluşumunu önler ve estetiğin düzeltilmesine yardımcı olur.

Yumuşak doku greftleri uygulamalarında damak bölgesi veya ağzın başka bir verici bölgesinden alınan dişeti dokusu ‘greft’ olarak kullanılır.


bursa-kanal-tedavisi.png
17/Eyl/2019

Endodonti nedir ?

Endodonti dişlerde bulunan kök kanallarının tedavisi ile uğraşan bir branştır.Hiçbir yapay diş doğal dişin yerini tutamaz. Bu nedenle dişhekimliğinde uygulanan tüm tedavilerde amaç dişlerin sağlıklı bir şekilde ağızda kalmasını sağlamaktır.

Uygulanan diş tedavileri sırasında mümkün olduğunca diş canlı olarak korunmaya çalışılır. Ancak diş pulpasının canlı olarak tedavi edilip korunması mümkün değilse, dişe kanal tedavisi uygulanır. Kanal tedavisinde dişin sinir dokusu çıkartılarak, bu boşluk şekillendirilir, mekanik ve kimyasal olarak temizlenir ve diş kök ucuna kadar kanal dolgu maddeleri ile doldurulur.

HANGİ DURUMLARDA DİŞ PULPASININ CANLI OLARAK TEDAVİ EDİLİP KORUNMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR?
•Dişteki çürük tedavi edilmediği takdirde zamanla ilerleyerek dişin sinirine kadar ulaşır ve pulpanın iltihaplanmasına neden olur.
•Pulpa iltihabı, zaman geçtikçe yavaş yavaş pulpanın nekrozuna-ölmesine neden olur. Nekroz, travma sonucunda da gelişebilir. Ani travmalara bağlı olarak dişin kök ucundan giren damarlarda meydana gelen kopma, çatlama veya sıkışma sonucunda pulpa beslenemez ve bir süre sonra diş nekroze olur. Belirli bir süre sonra mikroorganizmalar nekroze pulpanın içinde üremeye başlarlar. Zamanla mikroorganizmalar dişin kökünün etrafındaki dokuları da etkileyerek kök ucunda iltihap oluşmasına neden olur.
•Periodontal hastalıklarda oluşan dişeti ceplerine bağlı olarak dişin içindeki yan kanallar vasıtasıyla pulpa etkilenebilir.

Yukarıda saydığımız durumlarda diş pulpasının canlı olarak korunması mümkün değildir. Bu nedenle dişe kanal tedavisi uygulanır.

KANAL TEDAVİSİ NASIL UYGULANIR?
•Ağrı ve acı hissetmenizi engellemek için, uygun anestezi ile dişte uyuşukluk sağlanır.
•Dişteki çürük temizlenerek dişin sinirine ulaşılır. Sinir ve doku artıkları temizlenir.
•Kanal boyunu tespit etmek için dişinizin içine kanal aleti yerleştirilerek röntgen alınır. Kanal boyu rehberliğinde, dişin kök ucuna kadar kanal şekillendirilir. Mekanik olarak ve uygun kimyasallar kullanılarak bütün artıklar ortamdan uzaklaştırılır.
•Dişte tam iyileşme gerçekleşene kadar seanslar arasında kanalın içi ve diş geçici dolgu maddeleri ile kapatılır.
•Tamamen iyileşme sağlandıktan sonra, kanal uygun dolgu maddeleri kullanılarak, dişin kök ucuna kadar doldurulur.

Kanal tedavisi tek seansta tamamlanabileceği gibi dişin durumuna göre birkaç seans da sürebilir.

KANAL TEDAVİSİ YAPILMAZSA NE OLUR?
Çürük, travma veya periodontal hastalık nedeniyle diş pulpasının hasar gördüğü durumlarda diş canlılığını kaybeder ve zamanla enfeksiyon bütün dişe yayılır. Diş bu durumda tedavi edilmezse, enfeksiyon kök çevresindeki dokuları etkileyerek, kemiğin o bölgede erimesine neden olur. Kemikte oluşan bu boşlukta apse meydana gelir. Apse, şişlik ve ağrı ile birlikte seyreder ve diş kısa zamanda kaybedilebilir.

KANAL TEDAVİSİ YAPILAN BİR DİŞİN ÖMRÜ NE KADARDIR?
Kanal tedavisi uygulanmış bir diş canlılığını kaybettiği için her ne kadar daha zayıf olarak görülse de, iyi bir şekilde restore edilirse ve kişi yeterli ağız hijyenini sağlarsa ömür boyu ağızda kalabilir.


shutterstock_156787064.jpg
17/Eyl/2019

Diş implantı ya da Bursa Dental İmplant kısaca; çene kemiğine yerleştirilen Dental implant Bursa titanyum veya zirkonyumdan yapılan yapay diş kökleridir. Günümüzde kullanımı son derece yaygın olup klinik başarı oranı da çok yüksektir. Bursa’da implant uygulaması yapan birçok diş kliniği bulunmaktadır. Bu implant klinikleri, implant fiyatları ve uygulama farklılıkları bakımından çeşitlilik göstermektedir. Açıklamalarımızda Bursa İmplant Diş yaptırırken dikkat etmeniz gereken unsurlarla ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

İmplant Tedavisi Nedir?

Kaza, çürüme, diş eti hastalığı, darbe gibi çeşitli nedenlerle diş kaybı yaşayabiliriz. Kaybedilen ya da çekilen dişin yerinin boş kalması birçok açıdan sakıncalıdır. Boşluğun olduğu bölgede kemik kaybı oluşur, bakteri birikimi artar, komşu dişlerin pozisyonlarında değişiklik olur. Bu nedenle eksik dişin boşluğunu gidermek gerekir.

Diş implantları, çene kemiğinde kaybedilen dişin kök bölgesine yerleştirilen vida görünümlü yapay diş kökleridir. Çoğunlukla titanyumdan, bazı implant modelleri ise zirkonyumdan yapılmaktadır. Bu diş kökleri yerleştirildikten 2-4 ay içerisinde çene kemiğiyle kaynaşır. Daha doğru bir deyişle; çene, implant çevresinde kemik doku oluşturarak, aynı bir diş kökü gibi tutuculuk sağlar. Kaynaşma sağlandıktan sonra implantın üzerine sabit protez yapılabilmektedir.

İmplant Tedavisi İçin Uygun musunuz?

Kemik gelişimini tamamlayan her bireye implant uygulaması yapılabilmektedir. Fakat implant tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle sağlıklı diş etlerine sahip olmanız gerekmektedir. Şayet diş eti hastalığınız varsa öncelikle periodontoloji uzmanından randevu alınız. Hastalıklı diş etlerine sahip bir ağıza yapılan implant çok yüksek ihtimalle kaynaşmayacaktır. Yüksek tansiyon, diyabet, hemofili ve otoimmün hastalığı gibi sistemik hastalıkları olan ve bu hastalıklarla ilgili düzenli ilaç kullanan kişilerde, doktorlarının görüşleri doğrultusunda implant tedavisinin yapılıp yapılamayacağı belirlenmektedir. Bunun haricinde yüksek miktarda alkol ve sigara tüketen hastalarda da büyük oranda implant kaybı yaşanmaktadır.

İmplantı Herkes Rahatça Kullanır Mı?

İmplant tedavisi yaparken gelen hastalarımızın implant yerleştireceğimiz kemik yapısının uygun olması, kemik yoksa yapay kemik oluşturulacağı taktir de ve yapacağımız tedavi yönteminde yaraların iyileşmeyeceği bir hastalık bulunmaması durumunda hastalarımızın istediği kadar implant yaptırmasında hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Yapacağımız implant tedavisinde çene kemiğine yerleştireceğimiz vidaların belirli ölçüleri ve boyları bulunmaktadır. Bu vidaları çene kemiğine uygulayabilmemiz için çene kemiğinde yeterli genişlik bulunmak zorundadır. İmplant tedavimizi uygulayabilmemiz için sağlıklı bir çene kemiğinin bulunması gerekmektedir. İmplant tedavimizi yaptıktan sonra diş etiniz sağlıklı olması gerekir.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmplant tedavisi iki aşamalı bir süreçtir. karşıyaka implant operasyonu İlk aşamada implant çene kemiğine uygulanır. Bu işlem Karşıyaka’daki diş kliniğimizde 6 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır. All İn Four İmplant Bursa Lokal anestezi altında gerçekleştirilen bu operasyon tamamen ağrısız olmaktadır. Bu aşamadan sonra osseointegrasyon denilen çene kemiğinin implantla kaynaşması için 2-4 ay beklenmesi gerekir. Bu sürenin sonunda üst yapı dediğimiz implant üstü proteziniz hazırlanır ve takılır. Üst yapı süreci de protezin türü ve büyüklüğüne göre 3-10 gün arasında sürmektedir.

İmplant Tedavisi İçin Klinik Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

İmplant tedavisi yaptıracağınız diş kliniğini seçerken dikkat etmeniz gereken kriterlerin en başında hijyen gelmelidir. Cerrahi bir müdahale olan implant uygulaması, son derece steril bir ortamda yapılmak zorundadır. En ufak bir bakteri bulaşması, implantın kaybedilmesine neden olabilir.

Diğer bir kriter ise diş kliniğinin tedavi garantisi verip vermediği olmalıdır. All in Four implant Bursa , Sizden kaynaklansın ya da kaynaklanmasın, herhangi bir sebeple implant kaybı yaşarsanız diş hekiminiz ücretsiz olarak yeni bir implant uygulaması yapmalıdır. Diş hekiminizle bu konuyu görüşmeden karar vermeyin.

İmplant tedavisi, uzun süreli bir tedavi olduğundan, tüm süreci takip edebilecek kabiliyette bir diş kliniği seçmeniz sizin için süreci kolaylaştıracaktır. Düzgün kayıt tutulan, kurumsal bir klinik, tedavi sonrası süreçleri de başarıyla yönetip takip edebilir, oluşabilecek herhangi bir komplikasyona hızlı ve hasta odaklı çözüm getirebilir. Tüm bu koşulları sağlayan ve evinize yakın bir diş kliniği seçmeniz tedavi sürecinizi kolaylaştıracaktır.

İmplant Tedavisinin Artıları

İmplant tedavisi, gerçek dişe en yakın uygulamadır. Çene kemiğiyle kaynaşan implant gövdesi tam bir tutuculuk sağlar ve çiğneme fonksiyonunu çok iyi yerine getirir. Bununla birlikte, dişsiz bölgede meydana gelecek kemik kaybını da önler. Çoklu diş kaybı yaşayan hastalara sabit protez yapılabilmesine olanak tanır. Estetik açıdan da tüm beklentilerinizi en üst seviyede karşılayabilecek tek tedavi yöntemidir.

İmplant Tedavisinin Eksileri

Tedavi süreci uzundur. Osseointegrasyon beklenirken hastaya takılan geçici protez, çiğneme fonksiyonu için olmayıp sadece estetik amaçlıdır. Bu süre zarfında sıvı ve yumuşak gıdalarla beslenmek durumunda kalınacaktır.

İmplant Tedavisi Sonrası

İmplant tedavisi sonrasında ağız bakımınıza daha çok özen göstermeniz gerekmektedir. Dişlerinizi her yemekten sonra düzenli fırçalamalı, diş ipi kullanmalısınız. Ayrıca ağız içinde bakteri oluşumunu önleyici ağız bakım suları gibi ürünler kullanmanızda da fayda olacaktır. Bu konuda diş hekiminizden tavsiye almanızı öneririz.

İmplant Tedavisi Fiyatları

Dental implantlar, titanyumdan üretilen yüksek teknoloji ürünleridir. Dolayısıyla fiyatlarının ucuz olduğunu söyleyemeyiz. Ancak fiyat-fayda bağlamında değerlendirdiğimizde implant fiyatları yüksek demek de yanlış olur. Diş İmplantı fiyatları marka, model ve tedaviyi yapan kliniğe göre değişmektedir. Bursa’da implant fiyatları bahsettiğimiz kriterler doğrultusunda 1000 TL ile 3000 TL arasında değişmektedir.


logo-white-small

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Pellentesque eget molestie ipsum. Mauris condimentum mi eget mollis porta. Nulla accumsan tempor justo, ac pretium est vehicula et. Nam sagittis euismod augue et posuere. Donec volutpat bibendum ligula.

Son Yazıları

Recent Comments

  Bu sitede kullanılan tüm görsel ve yazılı dökümen Diş Hekimi Mümin Özgür'e aittir.